Věštecké runy, jejich bohové a dny

Každá runa má svého patrona. Patron je Bůh, kterému náleží určitá runa, den a oblast Vašeho zájmu. Tohoto boha budete oslovovat pokaždé, kdy s runami budete pracovat. Runy v minulosti vytvářeli druidové, což byli keltští duchovní léčitelé. Nyní se ale podíváme do světa těch, které budete žádat o pomoc – bohy několik tisíců let starého náboženství Ásatrú. Ásatrú je náboženství, které bylo praktikováno na území severní Evropy.

Bůh Odin – Runy Algiz a Anzus

Tento bůh lidstvo runami obdařil a zároveň je nejkomplexnější ze všech bohů. Jde o hlavního boha božského rodu Ásů. Jedná se o moudrého starce, který je znám především pro svou přísnost a neústupnost. Je bohem smrti, války a magie. Nyní je patronem básníků, bojovníků a státníků. Dnem tohoto boha je středa.Vhodným dřevem pro výrobu run či amuletu je jasan.

Bohyně Frigg – Runy Berkana a Pertho

Frigg je manželkou boha Odina. Jako mnoho dalších ženských představitelek božstva se i Frigg považuje za ochránkyni rodiny, manželství a mateřství. Frigg je také patronkou společenských norem. Frigginin den je pátek, z jejího jména je také odvozen anglický název pro pátek – Friday.

Bohyně Freya – Runy Gebo a Fehu

Jistě jste už někdy slyšeli o té nejkrásnější z nejkrásnějších.Bohyně Freya je dvojčetem boha Freye a oba jsou dětmi Njörda a jeho sestry. Freya se zabývá láskou a zamilovanými páry, kteří se na cestě k sobě neustále potýkají s nekonečnými problémy. Freya využívá sílu své ženskosti a sexuální divokosti, za což byla ve své době muži obdivována a stávala se středem jejich fantazie. Freya se tedy nejčastěji pojí právě s plodností a sexuálním potěšením, pokud tedy máte pocit, že toužíte po zlepšení této stránky vašeho života, udělejte si v pátek čas, tohle je její den.

Bůh Thór – Runa Uruz

Mocný a silný Thór je synem boha Odina. S Thórem se nejčastěji můžeme setkat v podobě jeho kladiva, které se často používá jako amulet. Thór je vládcem bouře – blesků a hromů a zároveň je bohem síly a moci, proto je nejoblíbenějším bohem právě válečníků a zápasníků. Thór je považován také za ochránce prostého lidu. Chováním a přemýšlením je podobný, ale spíše obrům, v životě se řídí selským rozumem a to bez jakýchkoliv hádanek. Thórovým dnem je čtvrtek.

Bůh Loki

Loki nepatří do rodiny bohů, jedná se spíše o obra, který uzavřel s Odinem přísahu pokrevního bratrství. Loki je ztělesněním elementu ohně, který stejně jako on sám, je nespolehlivým pánem, ale přesto velmi důležitým. Loki je zlomyslný a jeho největší zábavou je dostáváni lidí do problémů. Tento bůh má ale nesmírnou sílu změny, bohužel už se ale nedá ovlivnit, jestli k lepšímu nebo k horšímu. Pokud tedy toužíte po změně a nebojíte se zariskovat, zvolte si Sobotu, svou runu Loki nemá.

Bůh Týr – Runa Teiwaz

Týr je adoptivním synem Odina, přišel o ruku proto, aby bohové mohli chytit potomka Lokiho. Je to bůh války a spravedlnosti, vždy je čestný a nebojácný, vykonává jen to, co považuje za správné. Proto je představitelem práva a řádu a je oblíbeným bohem těch, kteří touží po spravedlnosti. Právě díky němu vzniklo přísloví „ruku na to“. V případě, že jste se dostali do situace, kdy potřebujete spravedlivě rozsoudit, zvolte úterý.

Facebook: Kartář Online

Mějte přehled o nových článcích, zapojte se do soutěží a kvízů

Instagram: Kartar_online

Uvažujte nad svým životem díky citátům

Pokud se Vám článek líbil, budu rád za sdílení. ❤️
👇🏽 Stačí kliknout

Facebook
Twitter

Okomentujte článek:

Přečtěte si také:

Zavřít menu