
Jak čistit a nabíjet minerály k maximálnímu efektu
Pokud chcete od svého polodrahokamu maximální efekt, je nutné jej pravidelně čistit a nabíjet. Již při zakoupení kamene je žádoucí vyhledat si informace o možnostech jeho údržby. Zajímat by nás měla zejména reakce na vodu, slunce a sůl.
Čištění
Každý polodrahokam čistíme prvotně a průběžně. Prvotní čištění probíhá ihned po získání kamene. Frekvence průběžného je odvislá na četnosti používání. Opět se řídíme převážně intuicí. Víme-li, že je síla polodrahokamu značně vyčerpána, je nutné, aby čištění i nabíjení trvalo delší dobu, než kterou péči o kámen obvykle věnujeme.
Techniky čištění jsou následující:
- Vodou
Polodrahokam oplachujeme tři až pět minut pod proudem vlažné vody, následně osušíme. Můžeme jej též položit na několik minut do potoka. Další variantou je vložení kamene do nádoby s vodou (nádoba by měla být z přírodního materiálu), kde jej ponecháme přes noc. Tuto proceduru lze kombinovat s užitím bylinek jako např. šalvěj, mořské soli či křišťálu. Polodrahokam je možné ponechat v nádobě s vodou i po několik dní. V takovém případě se doporučuje každý den vodu měnit.
Čištění vodou není vhodné např. u hematitu, lazuritu, malachitu, opálu, selenitu a tyrkysu.
- Zasypáním mořskou solí na 12 až 24 hodin.
Po proceduře se sůl vyhodí. Tuto techniku nelze aplikovat např. u malachitu a tyrkysu.
- Plamenem svíce
Kámen krátce podržíme nad plamenem svíce a následně jej opláchneme vodou a osušíme.
- Vykuřováním bylinami a cedrovým dřevem
- Zakopáním do země na jeden či více dní.
Zde můžeme využít obyčejný květináč, i když nejlépe se hodí místa se silnou zemskou energií včetně poutních míst. Tato metoda slouží k důkladnému čištění.
- Položením přes noc na hematit
Nabíjení
Vyčištěný polodrahokam musíme ještě nabít. I zde se nabízí vícero možností, jak toho dosáhnout. Doba nabíjení je individuální, pohybuje se v řádu několika hodin až dní. Vycházíme při ní ze stejných předpokladů jako v případě čištění. Mezi zdroje energie řadíme:
- Slunce
Využití slunečního záření je bezpochyby nejoblíbenější metodou. Musíme ale předem bezpečně vědět, je-li kámen dost odolný, aby snesl přímé světlo, či je-li naopak citlivý a smíme jej nabíjet pouze ve stínu. K takovým polodrahokamům se řadí např. akvamarín, fialový jadeit a morganit.
- Měsíc
Měsíční svit je ke kamenům šetrnější. Proto se hodí pro ty, které na slunci ztrácí intenzitu zbarvení. To platí pro ametyst, jantar, měsíční kámen, opál, růženín a řadu dalších. Vystavení měsíčnímu záření se doporučuje zejména v době úplňku a krátce před ním a po něm.
- Vlastní tělo
Kameny lze nabíjet též přikládáním rukou nebo vlastním dechem. Tato technika však není vhodná pro osoby s oslabeným zdravím. Polodrahokamy si pořizujeme, aby nám sílu dodávaly. Tudíž není žádoucí, abychom my předávali energii jim, máme-li jí sami nedostatek.
- Zabalení do hedvábí spolu s větším kusem ametystu či křišťálu.
- Umístění pod skleněnou pyramidu
- Živé rostliny
Polodrahokam vložíme na několik hodin do květináče, v němž je zasazena živá rostlina. Tímto způsobem kámen očistíme a nabijeme zároveň.
- Vizualizaci
- Vlastní modlitbu
Závěrem lze dodat, že po procesu čištění a nabíjení by se polodrahokamu neměla dotknout jiná osoba než ten, komu kámen náleží. V opačném případě by cizí člověk léčivou energii z kamene odebral a my bychom museli celou proceduru zopakovat.
Facebook: Kartář Online
Mějte přehled o nových článcích, zapojte se do soutěží a kvízů
Instagram: Kartar_online
Uvažujte nad svým životem díky citátům