
Zvěromagie – Je možné se přeměnit ve zvíře?
Nejen v knihách J. K. Rowlingové, ale i v řadě klasických pohádek nacházíme bytosti obdařené tzv. zvěromagií – schopností proměnit se do zvířecí podoby. Inspirují se tyto příběhy skutečností, nebo si jen literáti zahrávají s naší fantazií a důvěřivostí?
Ve spojení s přírodou
Legendy o dlacích, tj. tvorech, kteří na sebe mohou brát zvířecí podobu, se obvykle tradují mezi národy a kmeny s úzkou vazbou na přírodu a přírodní božstva. Druidové, šamani a čaroději vždy žili v sounáležitosti se světem kolem sebe a dobře znali sílu a vlastnosti živočichů a rostlin, které měli na blízku. Uměli komunikovat nejen s duchy předků, ale i s duchy přírody. Schopnost přebírat na sebe sílu zvířete, ideálně takového, jež daná kultura uctívala, přinášela zvířecím mágům vlastní zbožštění a respekt. Učení o metamorfóze do animální podoby bývalo přísně střeženo, vyžadovalo dlouhodobý trénink a předávalo se výlučně z mistra na žáka. Šlo-li skutečně o fyzickou proměnu či spíše o navození změněných stavů mysli, můžeme dnes jen hádat.
Zvěromagie versus lykantropie
Zvěromagie jako by se překrývala s lykantropií neboli proměnou lidské bytosti ve vlkodlaka. (O lykantropii se více dozvíte ZDE). U obou procesů nemusí docházet k transformaci pouze do vlčí podoby, neboť je možné přebírat na sebe vzhled i jiných živočišných druhů. Nicméně rozdíl tu je. Lykantropie je vrozená nebo získaná a postižený se nedokáže „svého talentu“ sám zbavit. Oproti tomu zvěromagie je schopnost naučená, získaná vědomě, a k jejímu praktikování dochází zcela dobrovolně.
Proměna ve zvíře a současnost
Jistě nejeden z nás někdy v životě zatoužil opustit svou lidskou podobu. Bylo by přece úžasné proletět se jako pták, zaplavat si jako delfín či pocítit v sobě skutečnou medvědí sílu. Je to ale možné?
Bohužel, neexistuje dost přesvědčivých zdrojů, které by prokázaly, že na fyzické úrovni taková metamorfóza reálná je. To ovšem neznamená, že bychom o podobné zážitky měli přijít i na mentální úrovni. S pomocí meditace a vizualizace založené na předchozím studiu fyziologie a etologie námi vysněného živočišného druhu, zvíře v nás jistě ožije.
Facebook: Kartář Online
Mějte přehled o nových článcích, zapojte se do soutěží a kvízů
Instagram: Kartar_online
Uvažujte nad svým životem díky citátům