Namasté – více než jen indický pozdrav

Co se vám vybaví, když se řekne slovo „namasté“? Určitě se spoustě z vás vybaví indický pozdrav. Co ale toto slovo v sobě nese za významy? Některé z nich si teď řekneme… Jak už tedy všichni víte, namasté je tradiční pozdrav v hinduistické kultuře. Lidé ho používají jak pro pozdrav, tak i pro loučení. ‘Nama’ znamená poklona, ‘as’ znamená já a ‘te’ znamená ty. Namaste se doslovně překládá jako „Klaním se ti“. Proto se tento pozdrav může, ale nemusí, říkat s mírným úklonem a se spjatými dlaněmi.

Namasté v józe

V moderní józe se často setkáte se slovem namasté, jako se symbolem. Někdo se mě jednou zeptal, proč bychom měli tímto slovem měli vyjádřit respekt a úctu k prastaré moudrosti, tedy k józe? I když každý vedeme jiný život, uvnitř jsme všichni stejní. Naše práce, naše těla, naše role v tomto uspěchaném životě…. je jen takový náš kostým do kterého se oblečeme ráno když se probudíme. A vyslovením tohoto mnoho významného slova se klaníte a uznáváte světlo v lidech, kteří s vámi něco prožili. Jóga věří, že toto světlo reprezentuje lásku, pravdu, krásu, mír a vesmír kolem nás. Znamená to že jsme na celý život propojeni a ve výsledku jsme jedno. Tohle je asi ten hlavní význam namasté v józe. Tento jeden velký symbol je základ jógy. Namasté nejde nikdy proti ničemu a nikomu. Takže je úplně jedno, čemu věříte, co říkáte… Namasté nikdy nic takového neodsuzuje.

Važme si života a lidí kolem nás

Namasté Chce jenom vnést do podvědomí, abychom si vážili sdílené energie, zážitků, co jsme prožili tady a teď jako jeden. Už je jenom na vás, zda budete tento symbol uznávat nebo ne. V dnešním moderním uspěchaném světě je velice těžké jít proti proudu myšlenek ostatních. Je těžké najít si náš směr života který bychom chtěli mít a žít. Věřit a snažit se udělat svět lepší tím, že se budeme navzájem uznávat, respektovat a chovat se k sobě jako k sobě rovnému. Chovat se jako jeden.  Vnímat naší sdílenou energii tam venku v obchodech, na silnici, … vlastně kdekoliv. To je podle mě to, o co se namasté snaží. Sjednotit nás způsobem jako nikdo ani nic jiného neumí.       

Zkuste se někdy na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím. Klidně si říct jen tak pro sebe „namasté“, a uvidíte, jak se najednou vše zpomalí. Jak najednou ucítíte něco hlubšího ve vašem všedním dni. Kdo ví? Třeba se to stane vaší každodenní rutinou, jak se zbavit trochu stresu. Jak se zklidnit. To už je jen na vás.

Facebook: Kartář Online

Mějte přehled o nových článcích, zapojte se do soutěží a kvízů

Instagram: Kartar_online

Uvažujte nad svým životem díky citátům

Pokud se Vám článek líbil, budu rád za sdílení. ❤️
👇🏽 Stačí kliknout

Facebook
Twitter

Okomentujte článek:

Přečtěte si také:

Zavřít menu