Usilujete o návrat partnera, hojnost, očistu karmy nebo zlepšení Vašeho zdraví?
Využijte diagnostku (v hodnotě 250 Kč), na základě které zjistíme, zda Vám mohu pomoci či nikoliv. Pokud diagnostika vyjde špatně a nebudu Vám schopen pomoci, peníze dostanete zpět.
E-mail: kartar-erik@seznam.cz
Duševní zdraví je stále častěji diskutovaným tématem. Naši psychiku ovlivňuje široké spektrum faktorů včetně hormonů a neurotransmiterů. Mezi těmi sehrává jednu z klíčových rolí látka zvaná dopamin. Ovlivňuje emoce, motivuje k výkonům a reguluje řadu tělesných procesů. Nevhodným životním stylem se naneštěstí o tento cenný neurohormon ochuzujeme. Vyzkoušejte naše tipy, jak hladinu dopaminu opět navýšit, a cítit se lépe.
Přenašeč nervových vzruchů (= neurotransmiter) dopamin je produktem látkové přeměny. Tvoří se v mozku z aminokyselin L-tyrosin a L-fenylalanin, které přijímáme stravou ve formě bílkovin. Dopamin umožňuje komunikaci mezi nervovými buňkami. Přispívá ke správné činnosti centrální nervové soustavy, zvyšuje koncentraci, podílí se na procesech učení, řídí svalovou koordinaci a zkvalitňuje spánek. Dále ovlivňuje srdeční tep, funkci cév, činnost ledvin, produkci inzulínu nebo laktaci při kojení.
Sekrece dopaminu probíhá současně s produkcí dalších neurotransmiterů, zejména serotoninu (Serotonin – Zlepšete své mentální zdraví a získejte více klidu) a adrenalinu. Organismus využívá jejich vzájemného ovlivňování a spolupráce. Z té následně plyne kvalita našeho prožívání. Přesto se stále jedná o hormony s odlišnými funkcemi, a neměly by být volně zaměňovány, jak tomu občas bývá.
Primární funkcí dopaminu je kooperace s centry motivace. Uvolňuje se ve chvílích, kdy očekáváme odměnu (např. při jídle nebo při nakupování) a doprovází danou činnost slastnými a radostnými pocity. Z hlediska evoluce nás motivoval k výkonu činností nezbytných pro zachování existence – k příjmu potravy, rozmnožování a boji.
Dnes se mezi účinky dopaminu počítá bohužel i vznik závislosti na návykových látkách. Prodejci přitom zneužívají přirozené chemické procesy v mozku označované jako dopaminové cykly. Jejich principem je již zmíněný sklon vyhledávat a opakovat činnosti, při nichž zažíváme pocity euforie. Opakovaným příjmem návykových látek, popř. výkonem návykového chování, dochází k otupění dopaminových receptorů, což v nás podněcuje touhu po větších a častějších dávkách „drogy“.
Specifickým, žel pro dnešní dobu typickým, druhem závislosti je adikce na digitálním dopaminu. Žijeme natolik obklopeni médii a sociálními sítěmi, že mnohdy ani nezpozorujeme, nakolik se jejich vliv podobá účinkům „klasických drog“. Stimulací mozku skrze internet, počítačové hry nebo seriály se zamotáváme do stejných dopaminových cyklů jako například kuřáci, alkoholici či gambleři. Zahleděni do mobilních telefonů, tabletů a počítačových monitorů si dopřáváme malé, leč časté, dávky dopaminu a opájíme se virtuálními odměnami v podobě laiků, komentářů nebo vyhraných balíčků. Mazaní programátoři v nás vyvolávají pocit, že neúčastí bychom propásli něco důležitého a neopakovatelného. A tak stále častěji žijeme duchem více ve virtuální sféře než v reálném světě. Ztrácíme kontakt se skutečnými lidmi. Propadáme digitální závislosti.
Jak příliš vysoké, tak příliš nízké hladiny dopaminu mají negativní dopad na lidské zdraví. Abnormální hodnoty této látky bývají dávány do souvislosti např. s Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou či schizofrenií.
Snížená hladina dopaminu, v současnosti jedna z nejčastěji diagnostikovaných příčin psychických onemocnění, se projevuje únavou, emoční labilitou, úzkostnými až depresivními stavy, problémy se spánkem a koncentrací, ztrátou motivace a poklesem libida (Nízké libido). Řada pacientů zaznamená též zvýšenou chuť na kofein a na sladké, tedy na potraviny a látky se stimulačním účinkem.
K nedostatku dopaminu v těle dochází v důsledku dvou, často souběžně působících, příčin. První z nich je snížená sekrece vlivem stresu, nedostatečného příjmu bílkovin nebo v důsledku některých nemocí. Druhým viníkem bývají poškozené dopaminové receptory, které nedokáží na přítomný dopamin správně reagovat. K narušení jejich funkce dochází např. při spánkové deprivaci, nadměrné konzumaci nasycených tuků nebo při dlouhodobém stresu.
Specializace: Výklady karet, energetická spolupráce, magie a rituály.
Specializace: Výklady karet, energetická spolupráce, magie a rituály.
kartar-erik@seznam.cz
702 449 064