Usilujete o návrat partnera, hojnost, očistu karmy nebo zlepšení Vašeho zdraví?
Využijte diagnostku (v hodnotě 250 Kč), na základě které zjistíme, zda Vám mohu pomoci či nikoliv. Pokud diagnostika vyjde špatně a nebudu Vám schopen pomoci, peníze dostanete zpět.
E-mail: kartar-erik@seznam.cz
Tázání se po smyslu života je přirozenou součástí lidského psychického vývoje. Zejména v krizových okamžicích přemýšlíme o příčině vlastní existence a toužíme se dopátrat důvodů, jež by obhájily význam naší pozemské pouti.
Hledání smyslu bytí spadá do kategorie filosofických otázek, jimž bylo v průběhu dějin věnováno nejvíce pozornosti. Cosi uvnitř nás nutí pátrat po příčině žití, neb život bez předem daného účelu jeví se nahodilý, nedůležitý a prázdný. Pouhá představa nesmyslnosti vlastního Já nás okrádá o energii, oslabuje naši vnitřní motivaci a u citlivějších povah vyvolává hluboké deprese. V rámci duševní sebeobrany si proto raději vytváříme umělé myšlenkové konstrukce, jimiž si každý po svém smysl svého bytí ospravedlňujeme.
Pátrati po smyslu života lze ve dvou rovinách. Za prvé se ptáme, jestli je lidský život zasvěcen nějakému univerzálnímu účelu, jenž je neměnný a pro všechny bytosti stejný. Za druhé nás zajímá, zda-li existuje individuální smysl žití, jedinečný pro každého člověka zvlášť. Naneštěstí ani v jednom případě jednoznačná odpověď neexistuje. Je na každém, abychom svůj osobní i nadosobní smysl nalezli, pojmenovali a šli mu vstříc.
Pokud jde o všeobecný smysl žití, vykrystalizovalo se několik základních přístupů, k nimž lidé nezávisle na sobě dospívají a jimž přizpůsobují své preference a volby. Jedná se životní filosofii následujících typů:
Z hlediska duševního zdraví je podstatné, aby každý člověk důvod svého bytí znal a byl s ním ztotožněn. Je prokázáno, že lidé, kteří smysl života mají, se cítí spokojenější, snáze zvládají kritické situace a vynikají odolnějším zdravím. S tím se ztotožňuje i psychoterapeutický směr logoterapie. Jeho zakladatel, významný rakouský neurolog a psychiatr Viktor Emil Frankl, přeživší několika koncentračních táborů, vypozoroval, že vězni, kteří pozbyli důvod existence, umírali rychleji než ti, kdož se upnuli k vidině vyššího smyslu. Podle logoterapie je touha po smyslu základní lidskou vlastností a veškeré životní překážky je potřeba brát jako výzvy, které posilují naši osobnost.
Při uvažování nad smyslem života se pohybujeme na hraně racionality a víry. Ať již dospějeme k jakémukoliv závěru, neexistuje možnost, jak jeho platnost ověřit. Zabývat se všeobecným smyslem má dozajista svůj přínos. Nicméně z hlediska člověka jako jednotlivce, který má jisté jen své Tady a Teď, je důležitější dát životu smysl osobní a přetavit jej do podoby životních cílů. Ty odrážejí naši osobnost, hodnoty a touhy. Na rozdíl od jakéhokoliv univerzálního smyslu mohou být proměnlivé v čase a lze z nich čerpat energii pro překonávání životních krizí.
Klíčem ke spojenosti a pocitu smysluplně žitého života je umění naslouchat sám sobě. Člověk se musí oprostit od přání a očekávání druhých. Ti ať žijí své životy. Naučme se lépe hospodařit s časem, efektivně plánovat, nebát se realizovat své sny a žít s radostí. Možná je tento život jen jedním z mnoha, kratičkým úsekem dlouhé cesty. Možná je tím jediným, který kdy prožijeme. Nevyplýtvejme si jej na přílišné teoretizovaní ani jím neproplouvejme v úzkostech a obavách. Žijme dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a mějme odvahu být šťastní.
Specializace: Výklady karet, energetická spolupráce, magie a rituály.
Specializace: Výklady karet, energetická spolupráce, magie a rituály.
kartar-erik@seznam.cz
702 449 064