Usilujete o návrat partnera, hojnost, očistu karmy nebo zlepšení Vašeho zdraví?
Využijte diagnostku (v hodnotě 250 Kč), na základě které zjistíme, zda Vám mohu pomoci či nikoliv. Pokud diagnostika vyjde špatně a nebudu Vám schopen pomoci, peníze dostanete zpět.
E-mail: kartar-erik@seznam.cz
Energetická rovnováha organismu je často skloňovaným tématem. O důležitosti vyrovnané energetické bilance hovoří jak lékaři a nutriční terapeuti, tak příznivci alternativní medicíny a esoteriky. Že by shoda napříč obory? Bohužel nikoliv. Pouze totožné pojmenování pro dvě rozdílné záležitosti. Naštěstí obojí má své benefity a kombinací lidové moudrosti s moderními poznatky lze výrazně poskočit na cestě k pevnějšímu zdraví.
Z hlediska výživového poradenství se energetickou rovnováhou organismu míní vyvážená bilance mezi energií, kterou přijímáme ze stravy, a energií, již vydáváme pro udržení bazálního metabolismu, při trávení a vstřebávání živin a během fyzických aktivit. Pokud příjem převyšuje výdej, hmotnost organismu vzrůstá. Energetická bilance je takzvaně pozitivní. Jestliže je energetický výdej vyšší než příjem, hmotnost se redukuje. Energetická bilance je negativní. Jsou-li příjem a výdej v rovnováze, hmotnost se nemění. Organismus je energeticky vyvážen.
Energie jako fyzikální veličina představuje schopnost hmoty konat práci. Lidské tělo získává energii látkovou přeměnou tří základních makroživin – lipidů, sacharidů a proteinů. Opomíjeným, ovšem zcela nevhodným zdrojem energie, je alkohol. Během látkové přeměny neboli metabolismu dochází prostřednictvím soustavy oxidačních reakcí k narušení chemických vazeb v makroživinách a jejich transformaci na biologicky využitelné formy. Ty se následně uplatňují při svalové činnosti, syntéze a transportu látek a v mnoha dalších procesech, při nichž se zároveň uvolňuje teplo.
Potřeba energie je u každého jiná. Zčásti ji ovlivňují geny, zčásti výchova (preference určitých potravin a způsobů úpravy stravy, návyky stran pohybových aktivit aj.). Hlavní měrou závisí ale na věku, pohlaví, aktuálním zdravotním stavu, poměru svalové a tukové hmoty a míře pravidelných fyzických aktivit. Je tedy proměnlivá v čase a během života nabývá různých hodnot (Např. v době růstu či v čase rekonvalescence se potřeba přijímané energie zvyšuje.). V průměru by se měl energetický příjem dospělých zdravých mužů pohybovat okolo 10 200 kJ/denně (kilojoulů), u dospělých zdravých žen asi 7 800 kJ.
Vyvážený jídelníček by měl z 55 – 60% sestávat ze sacharidů, z 15% z lipidů a z 20 – 30% z proteinů. Pro zachování bazálního metabolismu, tj. pro udržení vitálních funkcí, spotřebujeme asi 60 – 70% přijaté energie. Okolo 5 – 10% se spálí během trávicích procesů a při následném vstřebávání živin (tzv. termický efekt potravin). Zbývajících 20 – 40% přijaté energie bychom měli vydat fyzickou aktivitou. Žel, v dnešní době je u většiny osob energetická bilance v nerovnováze. Zejména příjem tuků často překračuje doporučené množství. V kombinaci s nedostatečným pohybem dochází k postupnému zvyšování tělesné hmotnosti. Následkem je plošné tloustnutí populace a nárůst civilizačních chorob.
Alternativní přístup k otázce energetické rovnováhy organismu nabízí tradiční čínská medicína. Ta ve svém holistickém postoji k člověku a jeho zdraví (viz Holistika) považuje za vyváženou energetickou bilanci rovnováhu mezi principy Jin a Jang (Více ve článku Vyvážená strava – rovnováha energií Jin a Jang). Tyto zdánlivě protikladné síly (Jin – energie ženská, temná, chladná, uvolňující versus Jang – energie mužská, světlá, hřejivá, stahující) jsou na sobě závislými a neoddělitelnými kvalitami univerzální energie čchi. Ta prostupuje celý vesmír, proudí do každé bytosti a nabíjí ji životodárnou silou. Když jsou Jin a Jang v rovnováze, organismus prospívá. Je zdravý a vitální. Jakmile se ale charakter čchi přikloní více na jinovou nebo jangovou stranu, rovnováha se naruší, a s disbalancí přichází i nemoc.
Podle čínské medicíny přijímáme energii jak stravou, tak interakcemi s prostředím (Feng Shui) včetně komunikace s ostatními lidmi (Zbavte se nepřejících, závistivých, negativních lidí). Základem energeticky vyváženého životního stylu je respektovat přírodní cykly (= biorytmy) a přizpůsobit jim nejen stravovací návyky, nýbrž též pohybové aktivity, práci, prostor, který obýváme, a vztahy, v nichž se nacházíme.
Ač se západní a východní přístup k problematice energetické vyváženosti mohou jevit odlišné, při bližším pohledu zjistíme, že staví na podobných principech. Ať již hovoříme o energii, jako o hybné síle, či ve smyslu jinových/jangových kvalit, v obou případech je na místě dodržovat zlaté pravidlo Všeho s mírou!. Nadbytečný i nedostatečný příjem živin a kilojoulů škodí organismu stejně jako nevyvážené vystavování jinovým nebo jangovým vlivům. Tkáně a orgány se rychleji opotřebovávají, psychika je vystavena zbytečnému stresu a duše se namísto duchovnímu rozvoji věnuje adaptaci na prožívaný diskomfort. Nezbývá než doporučit střídmost a pokoru. Zkusme více naslouchat hlasu přírody, respektovat biorytmy a brát si jen tolik energie, kolik skutečně potřebujeme.
Specializace: Výklady karet, energetická spolupráce, magie a rituály.
Specializace: Výklady karet, energetická spolupráce, magie a rituály.
kartar-erik@seznam.cz
702 449 064